Coaching for Teachers
- Юлия Кофанова
- 29 бер.
- Читати 3 хв
Оновлено: 1 квіт.

Однією з цілей проєкту Collaborative Leadership є підготувати майбутніх тренерів та координаторів проєктів професійного розвитку викладачів, які могли б виконувати роль менторів і коучів для своїх колег. Тому назріла необхідність ввести в дискурс поняття “коучинг” і “менторство” й описати ті значення, яких ми будемо дотримуватись в ході нашої діяльності.
Коучинг в широкому сенсі являє собою певний метод взаємодії та бесіди, в ході якої одна людина (коуч) допомагає іншій знайти відповідь на якесь важливе питання, прийняти певне рішення або знайти спосіб досягнення конкретної мети. Принциповим моментом коучингу є прийняття того факту, що абсолютно кожна людина сама має достатньо знань і ресурсів для розв'язання своїх проблем, саме тому, в коучинговому підході немає місця порадам, рекомендаціям і настановам, бо всі вони будуть транслювати думку і бачення самого коуча. Коуч це не експерт, який знає як краще або як треба Це скоріше дуже уважний слухач, який стимулює свого співрозмовника “подосліджувати” проблему і почути себе. Коли ми говоримо про коучинг як один з допоміжних інструментів професійного розвитку викладачів, ми не маємо на увазі коучинг в його чистому вигляді, бо не маємо відповідних компетенцій. Але ми можемо запозичити його основні принципи для вирішення певного кола професійних проблем.
Наприклад, досвідчений викладач хоче підвищити рівень залученості студентів до інтерактивної діяльності на заняттях з відпрацювання навичок говоріння. Коучинговий підхід до розв'язання цієї проблеми передбачає бесіду з колегою (коучем), на якій вони проговорять можливі шляхи розв'язання цієї проблеми, звернуться до попереднього досвіду, проаналізують можливі попередні помилки та згадають успішні стратегії, намітять план дій. Магія тут полягає саме в проговоренні (артикуляції) думок, завдяки чому власний попередній досвід оформлюється в чіткий план дій і зʼявляється розуміння необхідних кроків.
Менторінг це абсолютно інший за своєю сутністю процес. Ментор завжди є експертом в певній, можливо достатньо вузькій, сфері і його задача полягає в тому щоб поділитися своїми знаннями та досвідом, дати конкретну пораду або чітку рекомендацію. Менторінг може бути корисним інструментом професійного розвитку для кожного викладача незалежно від стажу, оскільки викладання є достатньо динамічною сферою, в якій постійно є простір для вдосконалення навичок і отримання нових знань. Одним з прикладів менторінгу може бути ситуація, в якій ми ділимося з колегами своїми успішними практиками або корисними стратегіями, які дозволили розв'язати певну проблему. Наприклад, при переході в режим роботи онлайн для багатьох навіть досвідчених викладачів постало багато технічних питань організації своєї роботи, підтримання рівня уваги та залученості студентів в процес навчання, запобігання використанню небажаних матеріалів під час оцінювання й багато інших, які потребували просто передачі досвіду розв'язання аналогічних проблем від одного викладача іншому і прямих рекомендацій, а не дружньої бесіди з рефлексіями як це передбачає коучингова взаємодія.
Отже, ми маємо два чудових інструменти, які можуть стати у пригоді на шляху нашого професійного розвитку, але як і будь-який інший інструмент, вони чітко виконують свою роботу лише за умови, що ми знаємо як їх використовувати.
Більше інформації https://blog.irisconnect.com/uk/coaching-for-teachers
1. “Mentoring Matters: A Practical Guide to Learning-Focused Relationships” by Laura Lipton and Bruce Wellman (focuses on strategies for effective mentoring relationships)
2. “The Art of Coaching: Effective Strategies for School Transformation” by Elena Aguilar (combines coaching and mentoring techniques to support professional growth)
3. “Mentoring New Teachers” by Hal Portner (offers practical advice for mentors working with beginning teachers)
4. “Professional Development for Language Teachers” by Jack C. Richards and Thomas S. C. Farrell
• Edutopia often features practical articles for teacher mentors.
• Coursera and edX host courses on teacher leadership and mentoring.
Comments